O škole
ŠkVP
I. Všeobecná charakteristika školy
1. Veľkosť školy
Základná škola vo Fačkove je základná škola s ročníkmi 1. – 4. Pre deti v poobedňajšom čase je vytvorený školský klub, ktorý zabezpečuje výchovný program pre žiakov I. stupňa.
Škola je neplnoorganizovaná, dvojtriedna. Žiaci sa vyučujú v spojených triedach: 1. a 2. ročník a 3. a 4. ročník. Sploločne všetky ročníky sa vyučujú telesnú a výtvarnú výchovu.
Počet žiakov už niekoľko rokov kolíše v rozmedzí medzi 20 - 28 žiakov. Naplnenosť tried je menšia, čo umožňuje učiteľovi uplatňovať individuálny prístup ku žiakom a vo väčšej miere zavádzať progresívne metódy učenia.
Škola využíva príjemné prostredie rozľahlého areálu s dostatkom zelene a priestoru pre rôzne školské i mimoškolské aktivity. Žiaci majú k dispozícii školský pozemok, trávnatú plochu na športovanie, park na oddych.
Zamestnancom i žiakom školy poskytuje stravovacie služby školská jedáleň, kde sa okrem obedov pripravuje pre deti MŠ desiata a olovrant.
2. Charakteristika žiakov
Základná škola poskytuje vzdelanie pre deti z obce Fačkov a z priľahlej spádovej obce Čičmany. Organizácia vyučovania je prispôsobená spojeniam, ktoré žiaci využívajú na dopravu na vyučovanie.
3. Charakteristika pedagogického zboru
V škole pracujú dve vyučujúce a vychovávateľka ŠKD, ktorá má čiastočný úväzok ako učiteľka. Všetci vyučujúci na základnej škole majú ukončené vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a spĺňajú kvalifikačné predpoklady na prácu v školstve.
V školskom klube detí je vytvorené jedno oddelenia a vychovávateľka má požadované vzdelanie.
Koordináciu práce pre zavádzanie prierezových tém ako súčasti výchovno-vzdelávacieho procesu majú vo svojej kompetencii poverení pracovníci pre oblasť environmentálnej, mediálnej, dopravnej, multikultúrnej výchovy, pre ochranu života a zdravia, osobnostného a sociálneho rozvoja a tvorbu projektu a prezentačných zručností. Na škole pracuje výchovná poradkyňa, ktorá usmerňuje prácu s deťmi so špeciálnymi potrebami a zodpovedá za spoluprácu s pedagogicko-psychologickou poradňou.
Škola umožňuje učiteľom ďalšie vzdelávanie a podporuje snahy o kvalifikačný rast. Zamestnanci prešli prípravou IKT, metodickými seminármi a rôznymi odbornými školeniami podľa ponuky KŠU a metodických centier.
4. Zámery a vízie školy vo vzťahu k zvýšeniu kvality vzdelávania
Škola považuje výchovu a vzdelávanie detí za svoju najvýznamnejšiu a trvalú prioritu. Chce prispieť svojou činnosťou k vytvoreniu spoločnosti, ktorá umožní všestranný rozvoj osobnosti a uplatnenie každého dieťaťa. V práci učiteľov sa vychádza z ambície, aby bola vytvorená spoločnosť na základe humánno-tvorivej výchovy pre tretie tisícročie. Vývoj spoločnosti či už v oblasti ekonomickej, sociálnej alebo environmentálnej stavia výchovu a vzdelávanie do novej pozície.
Práca učiteľa a žiaka má umožniť vzájomnú výmenu informácií, myšlienok, obohacovanie skúseností, inšpiráciu, synergický efekt. Kvalitné vzdelanie a humánna výchova je rozhodujúcim zdrojom budúcich postojov. Tvorivo-humánne vzdelávanie a výchova vedie k odstraňovaniu sociálnych nerovností, neporozumenia medzi ľuďmi, sociálnych konfliktov a prispieva k prijímaniu iných kultúr. Vzdelanie a výchova je najlepšou prevenciou v boji proti kriminalite, nezamestnanosti, drogám, protispoločenskému správaniu, ale aj najlepším východiskom pre vytvorenie kvalitného života.
Strategické ciele:
· premeniť tradičné encyklopedicko-memorovacie a direktívne učenie na tvorivo-humánnu výchovu a vzdelávanie s dôrazom na aktivitu a slobodu osobnosti
· dosiahnuť, aby sa škola stala kultúrnym, športovým a spoločenským centrom obce
· vytvoriť motivačné prostredie na prácu učiteľa obohacovaním fondu pomôcok a zabezpečovaním vhodného materiálno-technického vybavenia
· umožňovať profesionálny rast učiteľov s cieľom budovať ich osobnostný rozvoj a tým aj zvýšenie odbornosti vo vzťahu k žiakom
· zabezpečiť a skvalitniť výchovu v materinskom jazyku, ako aj v posilňovaní komunikačných zručností v cudzích jazykoch
· zabezpečiť rozvoj IKT zručností učiteľov i žiakov a ich zmysluplné využívanie v učebnom procese
· smerovať k znalostnej spoločnosti, v ktorej sú hlavným zdrojom rozvoja informácie a znalosti, resp. ich efektívne využívanie
· posilňovať schopnosť žiakov so získanými poznatkami pracovať.
· rozvíjať kľúčové kompetencie žiakov:
- komunikácia v materinskom jazyku
- komunikácia v cudzom jazyku
- informačné a komunikačné technológie (IKT)
- matematické, prírodovedné a technické kompetencie
- medziľudské a občianske kompetencie
- vedieť sa učiť
- všeobecný kultúrny prehľad
Keďže cieľom výchovy a vzdelávania je slobodný, dobrý, vzdelaný, aktívny a šťastný človek, tak pre efektívne zapojenie mladých ľudí do spoločnosti považujeme za cieľ vzdelávania na našej škole vybaviť žiaka pre život dôležitými kompetenciami:
- komunikačné schopnosti,
- vedieť spolupracovať,
- tvorivo a kriticky riešiť problémy,
- konať slobodne a vedieť niesť zodpovednosť za svoje konanie,
- vedieť sa učiť,
- ovládať cudzí jazyk.
Výchova a vzdelávanie musí mať principiálny základ, z ktorého sa odvíja celá práca v škole. Prácu všetkých zamestnancov, aj pedagogických, aj nepedagogických, by mal určovať ich spoločný hodnotový rámec, ktorý v sebe zahŕňa:
- slobodu,
- demokraciu a subsidiaritu,
- rešpektovanie ľudských práv a práv dieťaťa,
- rozvoj občianskej spoločnosti,
- rozvoj učiacej sa spoločnosti,
- ciele edukácie žiakov.
Pri napĺňaní cieľov treba mať na zreteli, že kvalita je hlavný rozlišovací znak škôl, že škola je vstupnou bránou do života. Je tu pre žiakov, nie žiaci pre školu. Je zariadením na napĺňanie ich života. Škola nemôže byť miestom na deformovanie osobností žiakov objavovaním ich neznalostí, ale priestorom na uľahčovanie ich učenia sa. Žiak má byť predovšetkým vzdelávajúci sa, nie vzdelávaný. V škole sa má nielen učiť, ale aj naučiť. Prvoradou úlohou školy je naučiť žiakov, nie skontrolovať, či sa naučili. Nielen výsledky, ale proces učenia sa v škole je významný. O každodenné známky sa opiera ako o barly len chromá pedagogika. Škola má byť miestom, kde dieťa získa motiváciu na rozvoj svojich schopností.
5. Organizácia prijímacieho konania
Škola nekladie špeciálne podmienky na prijímanie žiakov do základnej školy. Žiaci do prvého ročníka ZŠ sú prijímaní na základe žiadosti zákonného zástupcu v období stanovenom zákonom. Deti do prvého ročníka základnej školy sú pozývané na slávnostný zápis, kde sa stalo už peknou tradíciou, že sú pre nich nachystané rôzne milé aktivity a prekvapenia od budúcich spolužiakov.
Naplnenosť tried a všeobecné zameranie školy umožňuje bezproblémový zápis novoprisťahovaných detí alebo detí, ktorých rodičia sa rozhodli zmeniť miesto ich vzdelávania.
6. Dlhodobé projekty
Škola sa aktívne zapája do práce v rôznych projektoch. Už niekoľko rokov pracujeme v oblasti informačno-komunikačných technológií – Infovek, podporujeme počítačovú gramotnosť žiakov a vedieme ich k využívaniu týchto technológií aj pri učení. Neustále rozširujeme databázu výukového softvéru a snažíme sa o zavádzanie inovatívnych foriem do celého vzdelávacieho procesu.
Snaha o skvalitnenie podmienok výchovy a vyučovania nás vedie k pravidelnému zapájaniu do projektov vyhlasovaných Ministerstvom školstva SR. Mnohé z našich aktivít boli úspešné a kladne sa odrazili ako v podmienkach výučby, tak aj v materiálnom vybavení školy. Medzi zrealizované projekty patrí počítačová učebňa ako prostriedok na podporu a rozvoj vzdelávania, ktorú sme získali zapojením do projektu Modernizácia vyučovacieho procesu na ZŠ. Ďalej dataprojektor a notebook s edukačným softvérom z projektu Vzdelávanie učiteľov v oblasti cudzích jazykov.
7. Spolupráca s rodičmi a inými subjektmi
Základná škola spolupracuje s viacerými organizáciami.
Na veľmi dobrej úrovni je spolupráca s rodičmi detí a žiakov základnej školy. Rada rodičov, v ktorej sú zástupcovia pre jednotlivé ročníky, je volená rodičmi na plenárnom združení na začiatku školského roka. Rada školy pomáha realizovať rôzne aktivity, pomáha budovať vybavenie učební a zabezpečuje odmeny pre žiakov pri vyhodnotení súťaží a na konci školského roka. V zmysle zákona má škola vytvorenú Radu školy. Jej činnosť sa riadi schváleným plánom práce a na zasadnutiach sa stretáva sa 4-krát ročne.
Veľmi úzko škola spolupracuje s Centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie. Pracovníčky centra pomáhajú pri práci s deťmi z málo podnetného prostredia, pri práci s deťmi so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami.
Oddelenie prevencie Policajného zboru v Rajci a Mestská polícia v Rajci už niekoľko rokov organizuje pre našich žiakov výchovné aktivity, výchovné prednášky a ukážky svojej práce. Spolu s Telovýchovnou jednotou Fačkov pracujeme v oblasti športu.
Spolupráca s Obecným úradom vo Fačkove, ktorý je naším zriaďovateľom, je na veľmi dobrej a priateľskej úrovni. Spoločným cieľom je neustále zlepšovanie kvality výchovy a vzdelávania, ako aj rozširovanie a skvalitňovanie materiálneho a technického vybavenia školy.
8. Priestorové a materiálno-technické vybavenie školy
Školský areál je rozsiahly, umiestnený v peknom prostredí. Na pozemku sa nachádzajú niektoré druhy vzácnych drevín.
Samostatnú budovu prevádzkuje aj školská jedáleň.
Vyučovanie prebieha v jednosmennej prevádzke. Pre odbornú výučbu nám slúži učebňa výpočtovej techniky. Škole však chýba telocvičňa, pre svoju potrebu využívame gymnastickú telocvičňu. Pri priaznivých poveternostných podmienkach sa na telesnú výchovu využíva nové multifunkčné ihrisko a trávnatá plocha.
Súčasťou vzdelávacieho procesu na našej škole je pravidelné využívanie dataprojektorov, notebookov, televízora spojeného s DVD a videom. Podľa potrieb učiteľov sa pravidelne z roka na rok zlepšuje vybavenosť kabinetov pomôckami rôznych typov – od závesných, cez priestorové až po vzdelávacie programy.
Aj v oblasti hygieny práce škola napreduje. Do všetkých tried bol zakúpený certifikovaný ergonomický nábytok, v poslednom období bol dovybavený školský klub detí. Školaprešla rekonštrukciou, kompletným zateplením a výmenou okien. Všetky učebne sú vybavené vertikálnymi žalúziami. Školské stravovacie zariadenie sa tiež postupne modernizuje, dopĺňa novým vybavením, prístrojmi a zvyšuje sa hygiena stravovania.
9. Škola ako životný priestor
Škola sa stáva miestom, kde dieťa trávi podstatnú časť dňa, preto sa usilujeme, aby spĺňala nielen kritériá funkčnosti a bezpečnosti, ale aby bola aj príjemným a podnetným prostredím.
Vsadili sme na silu farby, na jej vplyv na pocit pohody a naša škola prešla celkovou estetickou úpravou. Na školských chodbách sme zaviedli prezentáciu žiackych prác na nástenkách. Tu je možnosť podeliť sa o úspechy a zaujímavé projekty z rôznych predmetov. Často sa využívajú na zdokumentovanie a pripomenutie si celoškolskej akcie či na ocenenie a verejnú pochvalu. Priestory školy sú vyzdobené žiackymi prácami, ktoré sa pravidelne niekoľkokrát do roka obmieňajú a pomáhajú pri formovaní vkusu a estetického cítenia.
Škola sa prezentuje na verejnosti rôznymi programami. K tradičným patria vystúpenia žiakov pre starých rodičov, ku Dňu matiek a Mikulášska besiedka.
II. Charakteristika školského vzdelávacieho programu
1. Pedagogický princíp školy
Škola pri napĺňaní svojej koncepcie vzdelávania a výchovy stavia na osobnosti učiteľa, ktorého kvalifikovaná a odborná úroveň bude zárukou pre plnohodnotnú prácu so žiakmi. Nevyhnutnosťou pre naplnenie pedagogického princípu školy je neustále zlepšovanie vyučovacieho procesu, zavádzanie nových foriem práce a priateľský prístup ku žiakom.
V procese vzdelávania si kladieme za cieľ rozvíjať všetky zložky osobnosti dieťaťa, zabezpečiť mu kvalitné všeobecné vedomosti a zručnosti, zároveň však dať každému žiakovi možnosť rozvíjať svoju individualitu a schopnosti. Vytvárame predpoklady, aby každé dieťa čas strávený v škole prežilo v priateľskom a podnetnom prostredí. Staviame na tradičných hodnotách, ktoré vedú k výchove tvorivého, rozhľadeného človeka, ktorý vie samostatne riešiť úlohy a má potrebu sa vzdelávať. Naším cieľom je viesť žiakov k životnému štýlu orientovanému na trvalé hodnoty, sociálne cítenie, empatiu. Chceme rozvíjať vnútornú motiváciu a emocionálnu inteligenciu, rešpektovanie iných názorov a kultúr.
Pretvárame školu na inštitúciu, v ktorej žiaci majú možnosť získať vedomosti prostredníctvom najnovších informačno – komunikačných technológií, ktoré ich pripravia pre modernú spoločnosť. Celý výchovno-vzdelávací proces zameriavame na prípravu žiakov na život, podporujeme ich schopnosť kriticky a tvorivo myslieť, prejavovať originalitu a nezvyčajné riešenia problémov.
Jedným z princípov našej práce je, aby každý žiak v škole zažil úspech, ktorý by ho motivoval pre ďalšie vzdelávanie. Po získaní primárneho vzdelania absolvent našej školy bude mať všetky predpoklady na úspešné zvládnutie nižšieho sekundárneho vzdelania.
2. Zameranie školy a stupeň vzdelania
Základná škola vo Fačkove poskytuje žiakom primárne vzdelanie – ISCED 1.
Koncepcia rozvoja školy vychádza z tradičných hodnôt slovenského školstva obohatených o možnosti, ktoré sa otvárajú pri tvorbe školského vzdelávacieho programu. V prvom rade sa zameriame na poskytnutie kvalitného vzdelania predpísaného štátnym vzdelávacím programom a posilníme časovú dotáciu predmetov, v ktorých vidíme prioritu pre vzdelávanie našich detí. Nízky počet žiakov v triedach nám neumožňuje vytvárať špecializované triedy s úzkou profiláciou na jazyky alebo informatiku, prípadne šport. Zvolili sme preto inú cestu. Budeme sa snažiť o vytvorenie takej koncepcie školy, ktorá bude vyhovovať všetkým žiakom a bude rozvíjať ich kompetencie rovnomerne vo všetkých predmetoch. Posilnením časovej dotácie pre predmety štátneho vzdelávacieho programu vytvoríme predpoklad na hlbšie obsiahnutie vzdelávacích cieľov.
Hodnotenie a klasifikácia žiaka:
§ Hodnotenie a klasifikácia žiaka sa uskutočňuje ako priebežné hodnotenie a celkové hodnotenie.
§ Priebežné hodnotenie sa uskutočňuje na vyučovacích hodinách z jednotlivých predmetov.
§ Celkové hodnotenie žiaka sa uskutočňuje na konci prvého polroka a druhého polroka, vyjadruje výsledky klasifikácie a slovného hodnotenia z jednotlivých vyučovacích predmetov.
§ Stupne celkového hodnotenia sa uvádzajú na vysvedčení.
§ Úspešným absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho programu odboru vzdelávania pre prvý stupeň školy žiak získa primárne vzdelanie. Na vysvedčení v štvrtom ročníku sa do doložky uvedie: "Žiak získal primárne vzdelanie".
§ Ak žiak ukončí plnenie povinnej školskej dochádzky v nižšom ročníku ako deviatom ročníku, na vysvedčení z príslušného ročníka sa mu do doložky uvedie: "Žiak získal primárne vzdelanie".
§ Žiakovi, ktorý ukončil vzdelávanie v základnej škole, sa na vysvedčení uvedie, koľko rokov povinnej školskej dochádzky splnil.
Doklady o získanom vzdelaní
§ Dokladom o získanom vzdelaní je vysvedčenie. Doklady o získanom vzdelaní sa vedú v štátnom jazyku a vydávajú na predpísaných tlačivách schválených ministerstvom školstva.
§ Údaje na dokladoch o získanom vzdelaní sa musia zhodovať s údajmi o žiakovi uvedenými v príslušnej pedagogickej dokumentácii. Za zhodu údajov a správnosť vyplnenia tlačív zodpovedá riaditeľ školy.
§ Podpisy na dokladoch o získanom vzdelaní musia byť vlastnoručné.
§ V dokladoch o získanom vzdelaní je zakázané opravovať údaje.
§ Vysvedčenie z príslušného ročníka vzdelávacieho programu, po absolvovaní ktorého žiak získa stupeň vzdelania, obsahuje aj doložku s uvedením získaného stupňa vzdelania.
§ Doklady o získanom vzdelaní sú verejné listiny.
3. Pedagogické stratégie
Komunikácia medzi učiteľom a žiakom si vyžaduje profesionálny prístup zo strany pedagóga. Učiteľ svojím správaním a konaním pôsobí na osobnostný rozvoj žiaka, preto je nutné, aby bol dostatočne vybavený komunikačnými, sociálnymi zručnosťami, odbornými znalosťami, špecifickými osobnostnými predpokladmi pre učiteľské povolanie, teda kompetentný a spôsobilý pre náročné učiteľské povolanie. Učiteľov prístup k vyučovaniu sa v konečnom dôsledku odzrkadľuje aj v stratégiách využitých počas vyučovacej jednotky. Je majstrovstvom každého jedného pedagóga, ktoré metódy či formy uprednostní. Naším vzájomným cieľom je vnášať do výchovno-vzdelávacieho procesu také metódy, ktoré zvyšujú aktivitu a záujem zo strany žiakov o daný predmet, viac ho nabádajú k učeniu, správnym smerom rozvíjajú jeho hodnotový systém a podieľajú sa na budovaní hierarchii hodnôt každého jedného žiaka. Ide o stratégie kognitivizácie, emocionalizácie, motivácie, socializácie, axiologizácie či kreativizácie osobnosti žiaka.
Vo výchovno-vzdelávacom procese sa budeme snažiť využívať také metódy a formy práce, ktoré vyrovnávajú rozdielnosti medzi žiakmi, zabezpečujú zvládnutie učiva a rozvoj každého žiaka. Využívať inovatívne progresívne vyučovacie metódy aktivizácie, expozície a fixácie nového učiva. Pôjde o:
Ø problémové vyučovanie,
Ø diferencované vyučovanie,
Ø vyučovanie zamerané na tvorbu projektov,
Ø zážitkové učenie (didaktické hry, hranie roly a modelovanie situácií, scénky).
Naším záujmom je podporovať výučbu pomocou IKT, rôznej didaktickej techniky (dataprojektor, televízna technika, video, DVD - prehrávač, zobrazovacie plochy – tabule) či pomôcok (učebné pomôcky, zvukové pomôcky, prístroje; zobrazenia: fotografie, nákresy, ilustrácie,...; symbolické zobrazenia: mapy, atlasy, diagramy,... a i.). Súčasťou vyučovacej hodiny budú aj rôzne semináre, diskusie. Na kvalitnejšie prepojenie školy s bežným životom bude výchovno-vzdelávací proces prebiehať aj v mimoškolských aktivitách (exkurzie, výlety, vychádzky).
Ambíciou je budovať vyučovaciu jednotku na komunikatívno-poznávacom princípe; rozvíjať u žiakov komunikačné a personálne schopnosti, schopnosť tvorivo a kriticky riešiť problémy; vedieť verbalizovať svoj vlastný názor a obhájiť si ho. Rozvíjať komunikačné schopnosti a návyky žiakov, aby získali kvalitnú jazykovú kompetenciu, t. j. schopnosť primerane reagovať v rozličných jazykových situáciách. Chceme podporovať samostatnosť, zodpovednosť žiakov za učenie a za svoje povinnosti.
Nemenej dôležitým cieľom pre nás je vnášať do vyučovacieho procesu aj skupinové (kooperatívne) vyučovanie, ako vyučovanie, ktoré podporuje a rozvíja sociálne zručnosti, tímovosť. Budeme sa snažiť o medzipredmetové prepojenie s inými predmetmi, ako aj o dôsledné začleňovanie prierezových tém do vyučovacej jednotky.
4. Zabezpečenie výučby pre žiakov so špeciálnymi potrebami
Špecifické poruchy učenia dnes evidujeme u nemalej časti detskej populácie. Prejavujú sa ako ťažkosti s čítaním, písaním, pravopisom, matematikou, prípadne ako nedostatok organizačných alebo jazykových schopností.
Vo všeobecnosti do tejto kategórie zaraďujeme deti s poruchami pozornosti a hyperaktivitou, podľa medzinárodnej klasifikácie označované ako deti so syndrómom ADD alebo ADHD.
Sme škola otvorená pre všetkých žiakov z menej podnetného prostredia i so zdravotným znevýhodnením. Títo žiaci sú na našej škole zaradení do bežných tried. S týmito deťmi spolupracujeme, vedieme ich a pomáhame im. Oceňujeme každú ich snahu, nie iba dobrý výkon. Pri výchove a vzdelávaní týchto detí rešpektujeme obmedzenia, ktoré sú podmienené postihnutím dieťaťa. Pri hodnotení a klasifikácii prospechu nehodnotíme negatívne tie výkony žiaka, ktoré sú ovplyvnené jeho zdravotným postihnutím. Využívame metodické materiály Ministerstva školstva a štátneho pedagogického ústavu a usmernenia zo špeciálno – psychologického vyšetrenia.
Na škole pracuje jeden výchovný poradca a jeden pedagogický pracovník má ukončenú špeciálnu pedagogiku. Výchovný poradca aktívne spolupracuje s ostatnými členmi pedagogického zboru, s Centrom pedagogicko – psychologického poradenstva a so zákonnými zástupcami detí.
Vzhľadom na to , že sme malá škola, nemáme zriadené triedy pre nadané detí. Pre ne sa snažíme vytvoriť také podmienky, aby mohli rozvíjať svoj talent. Pod vedením pedagógov sa zúčastňujú súťaží, olympiád, riešia problémové úlohy, tvoria projekty.
4. 1. Základné podmienky vzdelávania žiakov so zdravotným znevýhodnením
v bežných triedach (integrované vzdelávanie)
Ak je zdravotné znevýhodnenie žiaka takého charakteru, že je mu potrebné vytvoriť špeciálne podmienky na vzdelávanie, takýto žiak má špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby a musí byť na škole evidovaný ako žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, za podmienky súhlasu jeho zákonného zástupcu.
Potvrdenie o tom, že žiak má špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby vydáva podľa kompetencií školské zariadenie výchovného poradenstva a prevencie a na základe odborného vyšetrenia.
Žiak, ktorý má špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby, musí mať vypracovaný individuálny výchovno-vzdelávací program.
Individuálny výchovno-vzdelávací program vypracováva škola spoločne so školským zariadením výchovného poradenstva a prevencie .
Žiak môže mať špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby počas celého vzdelávacieho cyklu alebo len počas limitovaného obdobia, čo sa posudzuje na základe výsledkov odborného vyšetrenia školského zariadenia výchovného poradenstva a prevencie.
Žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ktorý sa vzdeláva v bežnej triede základnej školy, musí mať zabezpečené odborné personálne, materiálne, priestorové a organizačné podmienky v rozsahu a kvalite zodpovedajúcej jeho individuálnym potrebám.
Individuálny výchovno-vzdelávací program je súčasťou povinnej dokumentácie žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, individuálne integrovaného v bežnej triede základnej školy. Je to dokument, ktorého účelom je plánovanie vzdelávania žiaka podľa jeho špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb. V priebehu školského roka sa môže upravovať a doplňovať podľa aktuálnych špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb žiaka. Úpravy výchovno-vzdelávacieho programu sú výsledkom odborných konzultácií všetkých zainteresovaných odborníkov a oboznamuje sa s nimi aj zákonný zástupca žiaka.
5. Charakteristika a začlenenie prierezových tém
5. 1. Stručná charakteristika prierezových tém
Povinnou súčasťou obsahu vzdelávania sú prierezové tematiky, ktoré sa spravidla prelínajú cez obsahové vzdelávacie oblasti. Prierezové tematiky je možné uplatňovať viacerými formami - ako integrovanú súčasť vzdelávacieho obsahu oblastí vzdelávania a vhodných vyučovacích predmetov, ako samostatný učebný predmet v rámci voliteľných hodín (pri profilácii školy). Vhodná je forma projektu (v rozsahu počtu hodín, ktoré sú pridelené téme) alebo veľmi efektívnou formou kurzu. Nevyhnutnou podmienkou účinnosti a neformálnej realizácie témy je používanie aktivizujúcich, interaktívnych učebných metód. Výber spôsobu a času realizácie prierezovej tematiky je v kompetencii každej školy.
Na úrovni primárneho vzdelávania zavádza Štátny vzdelávací program prierezové témy:
DOPRAVNÁ VÝCHOVA - VÝCHOVA K BEZPEČNOSTI V CESTNEJ PREMÁVKE
OSOBNOSTNÝ A SOCIÁLNY ROZVOJ
ENVIRONMENTÁLNA VÝCHOVA
MEDIÁLNA VÝCHOVA
MULTIKULTÚRNA VÝCHOVA
OCHRANA ŽIVOTA A ZDRAVIA
TVORBA PROJEKTU A PREZENTAČNÉ ZRUČNOSTI
REGIONÁLNA VÝCHOVA A TRADIČNÁ ĽUDOVÁ KULTÚRA
ĽUDSKÉ PRÁVA
FINANČNÁ GRAMOTNOSŤ
III. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia
Vnútorný systém hodnotenia kvality zameriame na 3 oblasti:
1. Hodnotenie žiakov
2. Hodnotenie pedagogických zamestnancov
3. Hodnotenie školy
1. Hodnotenie vzdelávacích výsledkov práce žiakov
Cieľom hodnotenia vzdelávacích výsledkov žiakov v škole je poskytnúť žiakovi a jeho rodičom spätnú väzbu o tom, ako žiak zvládol danú problematiku, v čom má nedostatky, kde má rezervy a aké sú jeho pokroky. Súčasťou hodnotenia je tiež povzbudenie do ďalšej práce, návod, ako postupovať pri odstraňovaní nedostatkov. Cieľom je zhodnotiť prepojenie vedomostí so zručnosťami a spôsobilosťami.
Pri hodnotení a klasifikácii výsledkov žiakov budeme vychádzať z metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu. Okrem sumatívnych výsledkov sa sústredíme na rozpracovanie formatívneho hodnotenia výsledkov žiakov formou hodnotiaceho portfólia.
Hodnotiace portfólio žiaka bude mať každý žiak. Bude obsahovať:
1. povinné práce:
- vybrané písomné práce z jednotlivých predmetov
- jeden projekt žiaka, hodnotený na základe najlepšieho
osobného výkonu
2. voliteľné práce:
- obrázky
- výsledky zo súťaží
Do tejto oblasti hodnotenia žiaka môžeme zaradiť aj triednu kroniku, logo triedy, projekty, fotografie,...
Pri hodnotení budeme dbať na to, aby sme prostredníctvom hodnotenia nerozdeľovali žiakov na úspešných a neúspešných.
Žiaci 1. - 4. ročníka budú hodnotení známkou v zmysle školského zákona. Na konci prvého polroku dostanú výpis z triedneho výkazu a na konci druhého polroku dostanú vysvedčenie, v ktorom bude zhodnotená dosiahnutá úroveň vedomostí a zručností vzhľadom k školskému vzdelávaciemu programu.
2. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia zamestnancov
Vnútorný systém kontroly v personálnej oblasti predchádza hodnoteniu zamestnancov. Hodnotenie zamestnancov predstavuje racionálne a systematické porovnávanie požiadaviek jednotlivých pracovných činností a spôsobilostí zamestnancov s tým, či dokážu úspešne vykonávať zverené úlohy.
Úlohou vedúceho zamestnanca je posúdenie pracovného výkonu zamestnancov a rozpoznanie ich pozitívnych a negatívnych stránok, rozhodovanie o spôsobe odmeňovania a motivovania zamestnancov, budovanie vzájomných vzťahov medzi riadiacim zamestnancom a jeho podriadenými spolupracovníkmi a zamestnancami v pracovnom tíme navzájom, zhodnotenie vzťahu zamestnanca k práci, stotožnenie sa s cieľmi a prioritami školy.
Systém hodnotenia zamestnancov má vytvoriť predpoklady pre plánovanie potrieb zamestnancov, ich ďalšie vzdelávanie, kariérny rast a uplatnenie. Systém má napomôcť identifikovaniu potrieb rozvoja zamestnancov, má odhaľovať pracovné rezervy a cesty ako a kedy zvyšovať pracovný výkon.
Oblasti hodnotenia učiteľov:
· priamy pedagogický proces, príprava a realizácia
· dosiahnuté výsledky pri práci so žiakmi
· plnenie pracovných povinností a úloh, plnenie termínov
· plnenie cieľov školy
· vedenie pedagogickej agendy
· produktivita práce
· fungovanie v pracovnom tíme, pracovné a spoločenské správanie, interpersonálne vzťahy, spolupráca
· úsilie venované osobnému rozvoju: vzdelávanie, rozvoj vedomostí, zručností a kompetencií
Systém kontroly sa bude realizovať:
· priamym pozorovaním
· pohospitačným rozhovorom
· rozborom žiackych výsledkov
· sledovaním rozvoja žiakov, s ktorými učiteľ pracuje
· hodnotením školskej i mimoškolskej činnosti
· zapojenosťou do projektov
· prípravou na vyučovanie a vytváraním učebných pomôcok
· vzájomným hodnotením učiteľov
Hodnotenie zamestnanca bude v dvoch rovinách:
1. Neformálne hodnotenie
Je zamerané na priebežné hodnotenie nadriadeným v priebehu výkonu práce. Má príležitostnú povahu, je podmienené situáciou. Ide o súčasť každodenného pracovného vzťahu medzi nadriadeným a podriadeným. Jeho súčasťou je priebežná kontrola plnenia pracovných úloh a pracovného správania. Ide o dennú kontrolu nástupu na pracovisko a odchodu z pracoviska, nástupu na vyučovaciu hodinu a ukončenie vyučovacej hodiny, nástupu na dozor a vykonávanie dozoru, správanie k žiakom, rodičom, kolegom, úpravu zovňajšku učiteľa, dodržiavanie pracovného poriadku, zásad BOZP a OpP, používanie OPP.
2. Formálne hodnotenie
Je racionálnejšie a periodické, vykonáva sa v pravidelnom intervale. Vytvárajú sa z neho dokumenty, ktoré sa zaraďujú do osobných materiálov zamestnanca – slúžia ako podklady pre ďalšiu personálnu činnosť.
Jeho výhody sú v komplexnejšom hodnotení podľa preukázaných znalostí, zručností, kvalít. Takéto hodnotenie lepšie rozpoznáva a oceňuje silné stránky zamestnanca, zároveň lepšie rozpoznáva aj jeho slabé stránky a umožňuje ich efektívnejšie odstraňovanie. Umožňuje lepšie rozpoznať potrebu vzdelávania a rozvojový potenciál zamestnanca, jeho vhodnosť pre vykonávanie náročnejšej práce, zisťuje osobný vzťah zamestnanca k práci, škole ako pracovisku, k cieľom školy, ku žiakom, kolegom, rodičom, k nadriadeným
Hodnotenie prispieva k zvyšovaniu pracovnej morálky na pracovisku. Základom je prehľadná štúdia o výsledkov žiakov, ktorých učiteľ vyučuje, zapájanie žiakov do súťaží, do projektov, tvorba projektov pre žiakov, zapájanie do ďalšieho vzdelávania, tvorba učebných pomôcok, zapájanie do mimoškolskej činnosti. Pre úspešnosť a objektívnosť hodnotenia je daná možnosť učiteľom pracovať s hodnotiacim hárkom a oceniť klady a zápory vlastnej práce.
Neoddeliteľnou súčasťou hodnotenia je vedenie pedagogickej dokumentácie - triednej knihy a triedneho výkazu, tvorba časovo-tematických plánov a ich plnenie, vedenie ostatnej písomnej agendy (záznamy o krúžkoch, plán práce triedneho učiteľa, triedne portfólio, zápisnice z rodičovských združení...), aktívna účasť na poradách a zasadnutiach MZ alebo PK, podieľanie sa tvorbe a realizácii školského výchovného programu, šírenie dobrého mena a zvyšovanie morálneho kreditu školy.
Dôležitou súčasťou je hospitačná činnosť nadriadeného zamestnanca na vyučovaní a písomný záznam z hospitácie s odporúčaním a opatreniami na skvalitnenie práce učiteľa. Podľa potreby vedie riaditeľka školy alebo zástupkyňa riaditeľky školy so zamestnancami osobný pohovor. Na pohovore sa na základe neformálneho hodnotenia, hospitačnej činnosti, výchovno-vzdelávacích výsledkov žiakov, mimoškolskej činnosti učiteľa hodnotia odborné schopnosti učiteľa a jeho predpoklady na plnenie nových úloh. Súčasťou pohovoru je aj hodnotenie jeho interpersonálnych zručností, čiže ako vychádza s kolegami, nadriadenými, žiakmi i rodičmi. Hodnotí sa jeho prístup k práci, či je samostatný, lojálny, spoľahlivý, zodpovedný, či má vyvinutý zmysel pre sebadisciplínu.
Hodnotený zamestnanec dostáva spätné informácie o svojom výkone očami nadriadeného zamestnanca. Tieto informácie sú podkladom pre ďalšie zlepšenie vykonávania prác, odstránenie nedostatkov a chýb. Súčasne mu hodnotenie pomáha stanoviť úlohy na budúce obdobie a pomenúva pre ich plnenie konkrétne požiadavky.
Zamestnanec má možnosť sa k hodnoteniu vyjadriť, má možnosť sa spolupodieľať na utváraní a zadávaní úloh na nasledujúce obdobie.
3. Hodnotenie školy
Vlastné hodnotenie školy je zamerané na ciele, ktoré si škola stanovila, najmä v koncepčnom zámere rozvoja školy a v školskom vzdelávacom programe, ich reálnosť a stupeň dôležitosti a ďalej sa bude posudzovať ako škola spĺňa ciele, ktoré sú v Štátnom vzdelávacom programe
Podstatou hodnotenia školy je, aby žiaci, ich rodičia, ale aj verejnosť získala dostatočné a hodnoverné informácie o tom, ako škola dosahuje ciele, ktoré sú na žiakov kladené v štátnom i školskom vzdelávacom programe .
Pri hodnotení budeme pravidelne monitorovať:
· vytváranie pozitívnych podmienok na vzdelanie
· spokojnosť rodičov s podmienkami učenia, náplňou vzdelávacieho programu a mimoškolskou činnosťou
· priebeh vzdelávania – vyučovací proces – pedagogické stratégie - metódy a formy vyučovania
· úroveň podpory žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a nadanými žiakmi
· dosiahnuté výchovno – vzdelávacie výsledky
· úroveň výsledkov práce školy
Každoročne škola vypracováva v zmysle Vyhlášky MŠ SR č. 9/2006 Správu o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach školy v príslušnom školskom roku. V nej je kladený dôraz na dve veci:
· konštatovanie úrovne stavu,
· zisťovanie súvislostí a okolností, ktoré výsledný stav ovplyvňujú a prijatie opatrení na zlepšenie.
Správa je komplexným zhodnotením práce školy v predošlom školskom roku, je prerokovaná na pedagogickej rade.
IV. Záznamy o platnosti a revidovaní ŠkVP
Platnosť ŠkVP
Dátum
Revidovanie ŠkVP
Dátum
Zaznamenanie inovácie, zmeny, úpravy
28.08.2008
ŠkVP s učebnými osnovami pre 1. ročník
28.08. 2009
Doplnenie ŠkVP o učebné osnovy pre 2. ročník
28.08.2010
Doplnenie ŠkVP o učebné osnovy pre 3. ročník
31.08.2011
Doplnenie ŠkVP o učebné osnovy pre 4. ročník
26.08.2013
Zmena učebných osnov v 1. ročníku – SJL
25.08.2014
Zmena učebných osnov v 1. ročníku – SJL
Zmena učebných osnov v 2. ročníku – PR, M
Zmena učebných osnov v 3. ročníku – PR, M
Zmena učebných osnov v 4. ročníku – PR, M
Zapracovanie národného štandardu finančnej gramotnosti
26.8.2015
Zmena učebných osnov v 1. ročníku – Prv
Zmena učebných osnov v 3. ročníku – PV
Školský vzdelávací program aj s prílohami je dostupný k nahliadnutiu u riaditeľky školy.