O škole
Etický kódex
ETICKÝ KÓDEX
zamestnancov Základnej školy vo Fačkove
Čl. 1
Úvodné ustanovenia
- Cieľom etického kódexu je stanoviť základné zásady a pravidlá správania sa zamestnancov ZŠ, ktoré je každý zamestnanec povinný ctiť a dodržiavať, a vytvárať tak základ pre budovanie a udržiavanie dôvery verejnosti vo výkon výchovnej a vzdelávacej činnosti ZŠ.
- Účelom kódexu je posilňovať a podporovať etické a morálne hodnoty správania sa zamestnancov ZŠ pri výkone svojich pracovných povinností.
- Základné atribúty výkonu výchovno-vzdelávacej činnosti zamestnancov ZŠ predstavujú:
-
výchovou sa rozumie komplexný proces učenia a socializácie zameraný na dieťa alebo žiaka s cieľom rozvíjať jeho osobnosť po stránke telesnej a duševnej,
-
vzdelávaním sa rozumie cielene organizovaný a realizovaný proces výchovného a vzdelávacieho pôsobenia a učenia zameraného na rozvoj dieťaťa alebo žiaka v súlade s jeho predpokladmi a podnetmi, ktoré stimulujú jeho vlastnú snahu stať sa harmonickou osobnosťou,
-
výchovno-vzdelávacou potrebou sa rozumie požiadavka na zabezpečenie podmienok, organizácia a realizácia výchovno-vzdelávacieho procesu spôsobom, ktorý primerane zodpovedá potrebám telesného, psychického a sociálneho vývinu detí alebo žiakov,
-
výchovno-vzdelávacou činnosťou sa rozumie odborné pôsobenie pedagogického zamestnanca pri poskytovaní výchovy a vzdelávania podľa osobitného predpisu deťom a žiakom.
-
-
Etický kódex je záväznou normou správania sa zamestnanca ZŠ.
Čl. 2
Základné princípy správania sa zamestnávateľa
- Zamestnávateľ si riadne plní svoje povinnosti voči zamestnancom v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, zákonmi a ďalšími všeobecne záväznými právnymi predpismi a vnútornými predpismi.
- Zamestnávateľ vytvára zamestnancom dôstojné podmienky pre riadny výkon ich povinností a podporuje možnosti ďalšieho vzdelávania zamestnancov.
- Zamestnávateľ vytvára zamestnancom zdravé pracovné a súťažné podmienky pre odborný a profesijný rast zamestnancov.
Čl. 3
Základné princípy správania sa zamestnanca
-
Zamestnanec vykonáva svoju prácu v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, zákonmi a ďalšími všeobecne záväznými právnymi predpismi a vnútornými predpismi zamestnávateľa.
-
Zamestnanec vykonáva svoju prácu na náležitej odbornej úrovni v súlade s požadovanou a dosiahnutou klasifikáciou, ktorú si v prípade potreby štúdiom priebežne prehlbuje, s najväčšou mierou slušnosti, porozumenia, ochoty a bez akýchkoľvek predsudkov.
-
Zamestnanec pri výkone svojej činnosti koná a vystupuje zdvorilo a s úctou, nie je však povinný znášať vulgárne prejavy a urážky alebo strpieť prejavy, ktoré sú v rozpore so základnými pravidlami slušného správania.
-
Zamestnanec vo vzťahu k nadriadeným zamestnancom preukazuje náležitú úctu, svedomite, dôsledne a efektívne si plní zverené úlohy, pracuje kreatívne podľa možnosti svojho pracovného zaradenia.
-
Nadriadení zamestnanci vo vzťahu k podriadeným zamestnancom pristupujú v plnej úcte a dôstojnosti, rozumne a spravodlivo rozdeľujú pracovné úlohy, hodnotia čestne, objektívne a spravodlivo, nezneužívajú právomoci nadriadeného voči podriadeným a dbajú na to, aby sa dodržiavala zásada rovnakého a antidiskriminačného zaobchádzania a odmeňovania zamestnancov.
-
Zamestnanec pri práci v kolektíve pracuje tolerantne, vyhýba sa konfliktom a nevyvoláva ich.
-
Zamestnanec si uvedomuje význam svojich postojov a prejavov pre žiakov ako aj verejnú mienku, svojím správaním prispieva k vytváraniu a upevňovaniu dobrej povesti ZŠ.
-
Zamestnanec nakladá s informáciami získanými pri výkone svojej činnosti s potrebnou dôvernosťou a poskytuje im príslušnú ochranu. Prihliada pritom patrične k právu verejnosti na prístup k informáciám v rozsahu danom príslušnými zákonmi (najmä zákon č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám v znení neskorších zmien a doplnkov).
Čl. 4
Konflikt záujmov
-
Zamestnanec nepripustí, aby došlo ku konfliktu jeho súkromného záujmu s jeho postavením ako zamestnanca ZŠ. Súkromný záujem zahrňuje akúkoľvek výhodu pre neho, jeho rodinu, blízke osoby a právnické alebo fyzické osoby, s ktorými mal alebo má osobnostné alebo osobitné vzťahy.
-
Zamestnanec sa nezúčastní žiadnej činnosti, ktorá sa nezlučuje s riadnym výkonom jeho pracovných povinností alebo ktorá tento výkon obmedzuje.
Čl. 5
Dary a iné výhody
-
Zamestnanec nevyžaduje ani neprijíma dary, pozornosti ani iné výhody, ktoré by mohli reálne, alebo zdanlivo ovplyvniť výkon jeho činnosti, narušiť profesionálny prístup k veci, výchovnú alebo vzdelávaciu činnosť, alebo ktoré by bolo možné považovať za odmenu za prácu, ktorá je jeho povinnosťou. Zároveň ani nenavádza tretie osoby na poskytovanie darov, ktoré by mohli vplývať na riadne plnenie pracovných povinností zamestnanca.
-
Zamestnanec v súvislosti so svojim zamestnaním odmietne alebo neprijme ponúknutú výhodu od tretej osoby.
-
Zamestnanec je s ohľadom na svoje výchovno-vzdelávacie poslanie povinný vyhnúť sa i v súkromnom živote takému správaniu a činnostiam, ktoré by mohli znížiť dôveru alebo verejnú mienku v jeho osobu alebo meno školy, alebo dokonca konať v rozpore s právnymi predpismi alebo etickými normami.
Čl. 6
Zneužitie pracovného postavenia
-
Zamestnanec nezneužíva výhody plynúce z jeho postavenia, ani informácie získané pri plnení pracovných úloh pre získanie akéhokoľvek majetkového, či iného prospechu.
-
Zamestnanec neponúka ani neposkytuje žiadne výhody, akýmkoľvek spôsobom spojeným s jeho postavením, pokiaľ to neumožňuje zákon.
-
Zamestnanec neuvádza vedome do omylu deti, žiakov, verejnosť, ani ostatných zamestnancov.
-
Zamestnanec je povinný zachovávať mlčanlivosť o skutočnostiach, o ktorých sa dozvedel pri plnení svojich úloh a ktoré v záujme zamestnávateľa nemožno oznamovať iným osobám, pričom táto povinnosť trvá i po skončení pracovného pomeru; to neplatí, ak ho tejto povinnosti zbavil štatutárny orgán alebo ním poverená osoba, alebo ak ide o informácie, ktorých zverejnenie vyplýva z právnych predpisov.
Čl. 7
Oznámenie neprípustnej činnosti
-
Zamestnanec v prípade, že zistí stratu alebo škodu na majetku ZŠ, podvodné, korupčné alebo iné nezákonné konanie, oznámi túto skutočnosť svojmu nadriadenému alebo priamo riaditeľovi ZŠ.
-
V prípade, že je zamestnanec požiadaný, aby konal v rozpore s právnymi predpismi, kódexom alebo spôsobom, ktorý predstavuje možnosť zneužitia svojho pracovného postavenia, odmietne také konanie a oznámi túto skutočnosť svojmu nadriadenému alebo priamo riaditeľovi ZŠ.
-
Zamestnanec je povinný vyhnúť sa konfliktu záujmov a predchádzať takým situáciám, ktoré môžu vyvolať podozrenie z konfliktu záujmov.
Čl. 8
Záverečné ustanovenia
-
Tento kódex je zverejnený v zborovni a je prístupný všetkým zamestnancom ZŠ.
-
Kódex nadobúda účinnosť dňom 1.9.2014