O škole
Školský poriadok
ŠKOLSKÝ PORIADOK
Základnej školy vo Fačkove
čl. 1
Úvodné ustanovenie
Školský poriadok školy je súhrn noriem spolužitia celého školského kolektívu žiakov, učiteľov a prevádzkových zamestnancov. Jeho úlohou je racionálne rozdelenie úloh, správne využívanie pracovného času a predchádzanie školským a pracovným úrazom. Dodržiavanie školského poriadku utvára dobré predpoklady na chod školy a jej bezpečnosť. Školský poriadok školy upravuje najmä podrobnosti o:
1. výkone práv a povinností detí, žiakov a ich zákonných zástupcov v škole alebo v školskom zariadení, pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými a odbornými zamestnancami a ďalšími zamestnancami školy a školských zariadení,
2. prevádzke a vnútornom režime školy a školského zariadenia,
3. podmienkach pre zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a žiakov a ich ochrany pred sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím,
4. podmienkach nakladania s majetkom, ktorý škola a školské zariadenia spravujú.
Školský poriadok reflektuje štyri kľúčové princípy:
princíp najlepšieho záujmu dieťaťa,
princíp rovného zaobchádzania (nediskriminácie),
princíp efektívnej participácie a informovanosti
princíp dodržania základných práv zaručujúcich prežitie a rozvoj dieťaťa, pri zohľadnení jeho individuálnych daností a svojskej identity.
Školský poriadok je v súlade s § 144, § 145 a § 153 zákona č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní v znení neskorších predpisov (školský zákon), zákonom č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákonom č. 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, vyhláškou MŠVVaŠ č. 223/2022Z.z. o základnej škole, vyhláškou č. 231/2009 Z.z. o podrobnostiach a organizácii školského roka na základných školách v znení neskorších predpisov, smernicou č. 36/2018 k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách a školských zariadeniach, metodického pokynu č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy, organizačného poriadku školy a pracovného poriadku., Ústavou SR a medzinárodnými ľudskoprávnymi dokumentmi, najmä Dohovorom o právach dieťaťa (OSN, 1989, pre SR záväzný od r. 1991).
čl. 2
Všeobecné ustanovenie
1. Základná škola v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania tohto zákona podporuje rozvoj osobnosti žiaka vychádzajúc zo zásad humanizmu, rovnakého zaobchádzania, tolerancie, demokracie a vlastenectva, a to po stránke rozumovej, mravnej, etickej, estetickej, pracovnej a telesnej. Poskytuje žiakovi základné poznatky, zručnosti a schopnosti v oblasti jazykovej, prírodovednej, spoločenskovednej, umeleckej, športovej, zdravotnej, dopravnej a ďalšie poznatky a zručnosti potrebné na jeho orientáciu v živote a v spoločnosti a na jeho ďalšiu výchovu a vzdelávanie.
2. Školský poriadok predstavuje súhrn pravidiel spolužitia celého školského kolektívu žiakov, pedagogických a nepedagogických zamestnancov školy a rodičov, resp. zákonných zástupcov žiakov, ktorých dodržiavanie prispieva k napĺňaniu základného poslania školy.
čl. 3
Práva žiakov
1. Žiak má právo na školu
Žiak má právo plniť povinnú školskú dochádzku v škole, v obvode ktorej má trvalý alebo prechodný pobyt. Na návrh zástupcu žiaka alebo riaditeľa školy môže žiak zo závažných výchovných alebo osobných dôvodov plniť povinnú školskú dochádzku v inej škole, a to na základe súhlasu riaditeľa školy, ktorú žiak navštevuje, a riaditeľa školy, ktorú žiak má navštevovať.
2. Žiak má právo na prevedenie do inej školy
Prevedenie do inej školy sa musí prerokovať so zástupcom žiaka; pri prevedení žiaka treba dbať, aby dochádzka do inej školy než do školy, v obvode ktorej má trvalý alebo prechodný pobyt, nespôsobovala žiakovi ťažkosti. Ak sa žiak prevádza do inej školy, zašle riaditeľ doterajšej školy škole, do ktorej sa žiak prevádza, dokumentáciu o žiakovi a záznam o jeho správaní a prospechu za neukončené klasifikačné obdobie.
3. Žiak má právo na vzdelanie
Žiak má právo na bezplatné vzdelanie v materinskom jazyku. Vzdelanie má smerovať k plnému rozvoju ľudskej osobnosti a k posilneniu úcty k ľudským právam a základným slobodám. Každý žiak je sám zodpovedný za svoju činnosť vo vyučovacom procese.
4. Žiak má právo na slobodu prejavu
Žiak má právo na slobodu prejavu v súlade so svojím presvedčením a názormi. Žiaci môžu vyjadrovať svoje názory ústne alebo písomne, avšak vyjadrenie vlastných názorov nesmie ohrozovať slobodu prejavu iných žiakov, žiadny prejav nesmie byť vulgárny ani urážlivý a musí byť v súlade so základnými etickými princípmi a normami.
5. Žiak má právo na komisionálne preskúšanie
Ak žiak alebo jeho zákonný zástupca má pochybnosti o správnosti klasifikácie na konci I. a II. polroka, môže zákonný zástupca žiaka do 3 dní od prevzatia vysvedčenia požiadať riaditeľa školy o komisionálne preskúšanie.
6. Žiak má právo zúčastňovať sa mimoškolskej činnosti a záujmových aktivít
Každý žiak má právo zúčastňovať sa mimo vyučovacích krúžkov a aktivít, pokiaľ s jeho účasťou súhlasí vedúci krúžku a jeho účasť nemá negatívny vplyv na vyučovacie výsledky.
7. Žiak má právo na slobodnú voľbu voliteľných a nepovinných predmetov v súlade so svojimi možnosťami, záujmami a záľubami v rozsahu ustanovenom vzdelávacím programom
8. Žiak má právo na jemu zrozumiteľný výklad učiva, k učivu položiť otázku a dostať na ňu odpoveď.
9. Žiak má právo na omyl, zmenu názoru a právo na vývin.
10. Žiak má právo na objektívne hodnotenie.
11. Žiak má právo primerane využívať školské zariadenie, učebne, pomôcky, knižnicu.
12. Žiak má právo, aby disciplinárne opatrenia, ktoré sa voči nemu vykonávajú, boli zlučiteľné s ľudskou dôstojnosťou a vekom dieťaťa.
13. Žiak má právo na individuálny prístup vo výchove a vzdelávaní rešpektujúci jeho schopnosti a zdravotný stav.
14. Žiak má právo dostať informácie v otázkach týkajúcich sa jeho osoby a výchovno-vzdelávacích výsledkov od pedagogických zamestnancov.
15. Žiak má právo na individuálne vzdelávanie v rozsahu stanovenom osobitnými predpismi.
čl. 4
Povinnosti žiakov
1. Žiak je povinný slušne sa v škole správať, dbať na pokyny pedagogických pracovníkov, podľa svojich schopností sa svedomite pripravovať na vyučovanie a dodržiavať tento poriadok školy. Žiak je povinný správať sa aj mimo vyučovania, a to aj počas voľných dní a prázdnin tak, aby neporušoval zásady spolunažívania a mravné normy spoločnosti a robil česť škole aj sebe.
2. Žiak je povinný slušne a zdvorilo sa správať k ostatným zamestnancom školy a Materskej školy a zástupcom obce a zriaďovateľa.
3. Žiak je povinný chodiť do školy pravidelne a včas podľa rozvrhu hodín a zúčastňovať sa činností, ktoré škola organizuje. Účasť na vyučovaní voliteľných predmetov a dochádzka do záujmových krúžkov a školského klubu je pre zaradených žiakov povinná.
4. Žiak musí byť v škole vhodne, čisto a bez výstredností oblečený a upravený.
5. Žiak je povinný šetriť učebnice a školské potreby, udržiavať v poriadku a v čistote svoje miesto, triedu a ostatné školské priestory, chrániť majetok školy pred poškodením; je povinný nosiť do školy učebnice a školské potreby podľa rozvrhu hodín a pokynov učiteľov. Akékoľvek poškodenie zariadenia školy z nedbanlivosti alebo úmyselné poškodenie je v plnej miere povinný nahradiť rodič žiaka (zákonný zástupca).
6. Pred skončením vyučovania žiaci nesmú bez dovolenia vychádzať zo školskej budovy a zdržovať sa v školských priestoroch v čase mimo vyučovania bez dovolenia.
7. Žiak je povinný chrániť svoje zdravie a zdravie spolužiakov; dbať na deti MŠ, ktoré sú v spoločnej budove so ZŠ; žiakom sú v priestoroch školy a v jej areáli zakázané všetky činnosti, ktoré sú zdraviu škodlivé, najmä fajčenie, pitie alkoholických nápojov, požívanie zdraviu škodlivých látok.
Práva zákonného zástupcu.
1. Žiadať, aby sa vo VVP v škole poskytovali žiakom informácie a vedomosti v súlade so súčasným
poznaním sveta. Ma právo na slobodnú voľbu školy, zodpovedajúcu schopnostiam, zdravotnému stavu, záujmom, vierovyznaniu, svetonázoru, národnosti a etnickej príslušnosti svojho dieťaťa.
2. Oboznámiť sa s VV-programom školy, školským poriadkom, byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa.
3. Na poskytnutie poradenských služieb vo výchovno-vzdelávacom procese.
4. Vyjadrovať sa k VV-programu prostredníctvom orgánov školskej samosprávy.
5 Byť prítomný na komisionálnom preskúšaní svojho dieťaťa so súhlasom riaditeľa školy.
Povinnosti zákonného zástupcu
1. Vytvoriť dobré podmienky pre dieťa na prípravu VVP a na plnenie školských povinnosti .Dbať na
sociálne a kultúrne zázemie svojho dieťaťa, dodržiavať podmienky VVP určené školským poriadkom.
2. Informovať školu o zmene zdravotnej spôsobilosti dieťaťa.
3. Nahradiť škodu, ktorú žiak úmyselne zavinil.
4. Povinný prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky.
5. Neprítomnosť žiaka, ktorá trvá najviac tri po sebe nasledujúce vyučovacie dni, ospravedlňuje zákonný zástupca.
6. Bezodkladne nahlásiť akékoľvek zistenie alebo podozrenie na šikanu, diskrimináciou alebo násilie, porušovanie práv dieťaťa, či užívanie drog a iných omamných látok riaditeľke školy.
čl. 5
Výchovné opatrenia
1. Pochvaly a iné ocenenia sa udeľujú žiakovi za mimoriadny prejav aktivity a iniciatívy, za záslužný alebo statočný čin, za dlhodobú úspešnú prácu pre kolektív.
2. Ústnu alebo písomnú pochvalu udeľuje žiakovi pred kolektívom triedy alebo školy triedny učiteľ alebo riaditeľ školy.
3. Žiakovi možno udeliť :
a) pochvalu od vyučujúceho na vyučovaní
b) pochvalu od vyučujúceho do žiackej knižky žiaka
c) pochvalu od triedneho učiteľa
d) pochvalu od riaditeľa školy
e) diplom
4. Pochvaly a iné ocenenia sa zaznamenávajú do triednych výkazov.
5. Opatrenie na posilnenie disciplíny žiakov sa ukladá za závažné alebo opakované previnenie proti školskému poriadku. Toto opatrenie predchádza spravidla zníženiu stupňa zo správania.
6. Podľa závažnosti previnenia sa ukladá niektoré z týchto opatrení:
a) poznámka do žiackej knižky žiaka,
b) napomenutie od triedneho učiteľa,
c) pokarhanie od triedneho učiteľa,
d) pokarhanie od riaditeľa školy
e) zníženie známky zo správania.
7. Triedny učiteľ udeľuje pokarhanie po prerokovaní a so súhlasom riaditeľa školy.
8. Riaditeľ školy udeľuje pokarhanie po prerokovaní v pedagogickej rade.
9. Napomenutie a pokarhanie sa udeľujú pred kolektívom triedy alebo školy.
10. O udelení opatrenia informuje riaditeľ školy preukázateľným spôsobom zástupcu žiaka, opatrenie sa zaznamenáva do triedneho výkazu.
čl. 6
Dochádzka do školy
1. Žiak je povinný chodiť do školy pravidelne a včas podľa rozvrhu svojich hodín a zúčastňovať sa činností, ktoré škola organizuje.
2. Ak žiak má vymeškať vyučovanie pre vopred známu príčinu, musí byť uvoľnenie žiaka vopred povolené. Žiadosť o uvoľnenie žiaka je
a) písomné a podpísané rodičmi žiaka (zákonným zástupcom)
b) ústne pri odchode žiaka zo školského vyučovania počas dňa, kedy žiaka osobne ospravedlní priamo rodič (zákonný zástupca).
Uvoľnenie žiaka je vedené v triednej knihe ako neprítomnosť žiaka na vyučovaní.
3. Ak sa žiak nemôže zúčastniť výchovno-vzdelávacieho procesu, zákonný zástupca je povinný túto skutočnosť oznámiť škole bez zbytočného odkladu.
4. Za dôvod ospravedlniteľnej neúčasti žiaka v škole sa uznáva najmä
a) choroba žiaka,
b) lekárom nariadený zákaz jeho dochádzky do školy,
c) mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky,
d) náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov,
e) mimoriadne udalosti v rodine žiaka,
f) účasť žiaka na organizovanej športovej príprave, na súťažiach prípadne v štátnej reprezentácii,
g) prípadne iné závažné udalosti, ktoré znemožňujú jeho účasť v škole na základe posúdenia riaditeľa školy.
5. Ak má triedny učiteľ odôvodnené podozrenie , že žiak alebo jeho zákonný zástupca (rodič) porušujú povinnú školskú dochádzku žiaka, jeho neprítomnosť na vyučovaní sa považuje za neospravedlnenú.
6. Triedny učiteľ pri zanedbávaní povinnej školskej dochádzky žiaka v rozsahu nad 5 vyuč. hod.- 1 deň - neospravedlnených hodín zasiela prostredníctvom riaditeľstva školy rodičovi (zákonnému zástupcovi) písomné upozornenie na zanedbávanie povinnej školskej dochádzky s výzvou na nápravu.
7. Škola má povinnosť oznámiť Obci – zriaďovateľovi, cestou Obecného úradu vo Fačkove zanedbávanie povinnej školskej dochádzky žiaka, nad 15 neospravedlnených hodín -3 vyučovacie dni v priebehu mesiaca. Ak dieťa neospravedlnene vynechá viac ako 60 vyuč. hodín v príslušnom školskom roku ,obec môže uložiť pokutu do 332€.Táto sankcia platí aj pre rodiča, ktorý neprihlási dieťa na povinnú školskú dochádzku.
čl. 7
Organizácia vyučovania
1. Vyučovanie sa začína o 8:00 hod. vo vopred určených vyučovacích učebniach. Žiaci vstupujú do vestibulu budovy školy najskôr o 7,20 hod. Do tried vstupujú o 7.30 hod.
VYUČOVACÍ ČAS:
HODINA: PRESTÁVKA:
1. 7,45 - 8,30 8,30 - 8,35
2. 8,35 - 9,20 9,20 - 9,30
3. 9,30 - 10,15 10,15 - 10,35
4. 10,35 - 11,20 11,20 - 11,30
5. 11,30 - 12,15
2. Vyučovacia hodina trvá 45 minút. Medzi vyučovacími hodinami sú päť a desaťminútové prestávky Po tretej vyučovacej hodine je hlavná prestávka v trvaní 20 minút. Žiaci cez hlavnú prestávku opúšťajú učebňu, zdržiavajú sa v určených priestoroch školy alebo na školskom dvore.
3. Žiak je povinný prísť na vyučovanie načas s požadovanými pomôckami, prezutý vo vhodných prezuvkách do tried a telocviční. Šatne žiakov sú vo vstupných priestoroch a pred triedami sú vešiaky a lavičky na odloženie odevov.
4. Žiaci na bicykli, skejtborde, kolieskových korčuliach a i. prichádzajú do školy na vlastné nebezpečenstvo. Vstup do školy je na týchto športových zariadeniach a pomôcok zakázaný, pričom škola za ich poškodenie alebo krádež nezodpovedá. Vo vnútorných priestoroch školy je zakázané pohybovať sa na kolieskových korčuliach alebo iných športových zariadeniach.
5. Žiak je povinný nosiť do školy žiacku knižku a dávať si zapísať známky za prospech. Ak sa žiak z vážnych dôvodov nemohol pripraviť na vyučovanie, ospravedlní sa vyučujúcemu pred začiatkom vyučovacej hodiny.
6. Vyučujúci učiteľ určí službu, ktorá nahlási neprítomných, prinesie podľa jeho požiadaviek pomôcky, zotiera tabuľu. V prípade, že v učebni má trieda poslednú vyučovaciu hodinu, zodpovedá vyučujúci a služba za vyloženie stoličiek a poriadok v triede.
7. Žiak sa počas vyučovania nesmie zdržiavať na chodbách, v šatniach a iných priestoroch školy. Priestory WC navštevuje podľa potreby. Po chodbe chodí primerane rýchlo, po schodištiach po pravej strane.
8. Prestávky využívajú žiaci na oddych, desiatu a prípravu učebných pomôcok. Počas prestávok sa žiaci nenaháňajú, nenakláňajú z okien a nesedia na parapetných doskách.
9. V priebehu vyučovacieho procesu a počas prestávok žiak nesmie bez dovolenia opustiť budovu školy.
10. V školskej jedálni sa žiaci správajú slušne, nehlučne a podľa pokynov osôb vykonávajúcich dozor. Použité taniere a príbory žiaci nenechávajú na stole ale odnesú ich na určené miesto.
11. Žiak sa ku všetkým zamestnancom školy správa slušne a zdvorilo. Tak isto je jeho správanie slušné aj voči zamestnancom MŠ a deťom materskej školy, ktorá sídli v spoločnej budove so ZŠ.
12. Škola organizuje školské výlety. Pre žiakov, ktorí sa na výlete nezúčastnia, zabezpečí sa náhradné vyučovanie.
13. Súčasťou výchovy a vzdelávania žiakov je výchova zameraná na ochranu zdravia, spoločnosti a prírody, a to vo vybraných predmetoch, pri cvičeniach v prírode a záujmovej činnosti.
14. Súčasťou výchovy a vzdelávania žiakov je výchova k dopravnej disciplíne formou prierezovej témy.
15. Škola utvára podmienky na výchovu mimo vyučovania podľa potrieb a záujmov žiakov, na ten účel sprístupňuje priestory ihriska a telocvičňu.
16. Výchova mimo vyučovania sa zameriava na záujmovú, rekreačnú, telovýchovnú a spoločenskú činnosť žiakov.
čl. 8
Zásady správania žiakov
1. Každý žiak má právo a povinnosť zúčastňovať sa povinného vyučovania i predmetov voliteľných.
2. Žiak je povinný dodržiavať vyučovací čas a rozsah prestávok.
3. Žiak je povinný správať sa v škole slušne voči všetkým zamestnancom ZŠ, MŠ, ŠKD a školskej jedálne, dbať na pokyny pedagogických i ostatných zamestnancov školy, podľa svojich schopností sa svedomito pripravovať na vyučovanie a dodržiavať vnútorný poriadok školy. Žiak je zodpovedný za spôsobené materiálne škody, tieto musí buď odstrániť alebo finančne uhradiť.
4. Po začatí vyučovacej hodiny sedí žiak na mieste určenom podľa zasadacieho poriadku a po vstupe učiteľa do triedy ho zdraví povstaním.
5. Na vyučovacej hodine sa žiak správa slušne, sleduje činnosť v triede, je aktívny, nenašepkáva, neodpisuje, nevyrušuje.
6. Na vyučovanie si žiak nosí pomôcky podľa pokynov vyučujúcich jednotlivých predmetov.
7. Ak chce žiak odpovedať alebo sa vyučujúceho niečo spýtať, hlási sa zdvihnutím ruky.
8. Ak sa žiak na vyučovanie nepripravil, má možnosť ospravedlniť sa vyučujúcemu na začiatku hodiny s uvedením dôvodu.
9. Vyučovanie smie žiak opustiť len so súhlasom vyučujúceho.
10. Manipulovať s oblokmi, závesmi, žalúziami, svetelnými vypínačmi, audiovizuálnou technikou môžu žiaci len so súhlasom pedagóga.
11. Zákaz nosenia cenností, mobilov a ostatnej zábavnej techniky do školy. V odôvodnených prípadoch môže si mobil priniesť žiak so súhlasom riaditeľa školy na žiadosť rodiča. Škola za stratu a poškodenie mobilu nenesie zodpovednosť. Žiakom nie je dovolené na vyučovaní používať mobilný telefón. V prípade používania mobilného telefónu mu ho vyučujúci odoberie a vráti po skončení vyučovania alebo ho vráti rodičom .Žiakovi sa udelí výchovné opatrenie.
12. Do školy je zakázané nosiť, prechovávať a užívať akékoľvek drogy, omamné látky, zbrane aj ich atrapy. Porušenie zákazu sa klasifikuje ako hrubé narušenie disciplíny a školského poriadku.
13. Počas prestávky sa žiak pohybuje primerane rýchlo, neruší a neobmedzuje spolužiakov bez dovolenia nesmie opustiť budovu školy. Žiaci sa správajú voči sebe slušne a tolerantne, neriešia osobné problémy neslušnými výrazmi, prípadne fyzickým násilím. Nezneužívajú fyzicky slabších spolužiakov na vykonávanie rôznych ponižujúcich úkonov. V prípade zistenia šikanovania, situáciu rieši triedny učiteľ. Každý prejav šikanovania sa považuje za hrubé porušenie školského poriadku.
14. Žiaci majú zakázané otvárať okná, vykláňať sa z okien a vyhadzovať von papier a iné odpadky. Žiaci môžu otvárať len malé vetracie okná na príkaz učiteľa a dozoru.
15. Počas malých prestávok žiak bez dôvodu neopúšťa triedu. Prestávky sú určené na prípravu pomôcok pre ďalšiu vyučovaciu hodinu, použitie WC, vykonanie osobnej hygieny.
16. Vstup do školskej jedálne je povolený iba stravujúcim sa žiakom a v školskej jedálni sa žiaci zdržujú iba počas konzumácie stravy. Do budovy jedálne odchádzajú žiaci po 5. Vyučovacej hodine v sprievode vychovávateľky ŠKD.
17. V školskej jedálni sa žiaci správajú disciplinovane, riadia sa pokynmi pedagogického dozoru a pracovníčok jedálne.
18. Po skončení vyučovania idú žiaci domov: Zdržiavať sa bez dozoru a súhlasu pedagóga v budove školy alebo iných priestoroch školy nie je dovolené.
čl. 9
Pedagogický dozor nad žiakmi
1. Pedagogický dozor nad žiakmi plní funkciu bezpečnostnú a preventívnu a umožňuje pedagogickým zamestnancom školy resp. školského zariadenia, priamy styk so žiakmi a tým aj aktívne, výchovné pôsobenie na žiakov mimo výchovno-vzdelávacieho procesu.
2. Zamestnanci pri pedagogickom dozore sledujú a kontrolujú činnosť žiakov, sú oprávnení dávať im primerané príkazy a poučenia.
3. Pedagogický dozor nad žiakmi v škole, resp. mimo školy patrí medzi povinnosti pedagogických zamestnancov a zahŕňa sa do ich týždenného pracovného času a nie pedagogického úväzku. Vykonáva sa pri všetkých organizačných formách vyplývajúcich z výchovno-vzdelávacieho procesu, učebných osnov, podujatí organizovaných školou.
4. V škole vykonáva učiteľ dozor nad žiakmi pred vyučovaním, cez prestávky, po vyučovaní, pri ostatnej výchovno-vzdelávacej činnosti vyplývajúcej z učebných osnov, pri prechode žiakov z jednej budovy školy do druhej budovy školy, prípadne iného určeného miesta, kde sa koná vyučovanie, výchovná činnosť (ihrisko, školský dvor,...). Pri zabezpečovaní dozoru nad žiakmi v škole a školskom zariadení sa postupuje podľa rozvrhu dozorov, schválených riaditeľom školy.
5. Dozor nad žiakmi v škole sa začína 15 minút pred začiatkom vyučovania a končí sa odchodom žiakov zo školy po skončení vyučovania.
6. Mimo školy vykonáva učiteľ (pedagogický zamestnanec) dozor nad žiakmi počas účasti žiakov na súťažiach, resp. pri ich príprave a na iných podujatiach organizovaných školou, pri vychádzke, výlete a exkurzii.
čl. 10
Starostlivosť o ochranu zdravia žiakov, bezpečnosť pri vyučovaní a školských akciách
1. Všetci žiaci sú so zásadami bezpečnosti a ochrany zdravia v škole oboznámení na začiatku školského roka triednym učiteľom. V prípadoch zvýšeného ohrozenia bezpečnosti a zdravia žiaka pri niektorých činnostiach, sú žiaci oboznámení s pokynmi na predchádzanie úrazom.
2. Každý žiak je povinný dodržiavať všeobecné zásady bezpečnosti a ochrany zdravia a rešpektovať usmernenia učiteľov na predchádzanie úrazom.
3. Žiak musí byť v škole a na všetkých školských a mimoškolských podujatiach oblečený a upravený vhodne a čisto.
4. Žiak je povinný počas vyučovania, prestávok , ako i na podujatiach organizovaných školou chrániť svoje zdravie a zdravie spolužiakov.
5. Všetci žiaci školy sú povinní rešpektovať dozor konajúcich učiteľov školy.
6. Žiaci nesmú v škole ani v areáli alebo priestoroch školy fajčiť, piť alkoholické nápoje, používať toxické látky a drogy. Každé porušenie sa považuje za hrubé porušenie školského poriadku.
7. Žiak dôsledne dodržiava hygienické zásady najmä tým, že si umyje ruky po použití WC i pred každým jedlom.
8. Vyučujúci pedagóg je povinný zohľadňovať výšku a vzrast žiaka ako aj prípadné zrakové alebo sluchové vady žiaka.
9. Pri činnostiach, pri ktorých vzniká riziko úrazu, je pedagóg pred ich začatím povinný poučiť a upozorniť žiakov na ich možné nebezpečenstvo vzniku úrazu.
10. Prvú pomoc je povinný poskytnúť každý zamestnanec školy.
čl. 11
Osobitné opatrenia pri vyučovaní
1. Telesná výchova
a) žiaci sú povinní dodržiavať všetky hygienické, bezpečnostné a poriadkové predpisy, o ktorých boli vyučujúcim informovaní na úvodnej hodine telesnej výchovy,
b) na hodiny telesnej výchovy si žiak nosí kompletný telocvičný úbor a športovú obuv.
čl. 12
Bezpečnostné opatrenia v osobitných prípadoch
1. Školské výlety a exkurzie
- každý školský výlet, exkurzia alebo iné hromadné školské podujatie musí byť dôsledne pripravený a zabezpečený
- plán organizačných opatrení pripraví triedny učiteľ, alebo poverený pedagogický zamestnanec, ktorý je povinný ho dať na schválenie riaditeľovi školy najmenej 24.hod. pred začiatkom akcie
- na výletoch sa môžu zúčastniť iba žiaci, ktorých zdravotný stav vyhovuje podmienkam a programu akcie
- pedagogickí zamestnanci, ktorí sú poverení vedením výletu sú povinní žiakov vopred preukázateľne poučiť o celom programe, organizačných opatreniach a primeranom výstroji
- žiaci musia na výlete rešpektovať príkazy dozorujúcej osoby
čl. 13
Záverečné ustanovenia
1. Školský poriadok bol prerokovaný:
- v pedagogickej rade dňa: 27. 8 2024
- v rade školy dňa: 26. 8. 2024
- platnosť nadobúda dňa: 2. 9. 2024
2. Zmeny v školskom poriadku musia byť prerokované v pedagogickej rade a rade školy vo forme číslovaných dodatkov.
3. Školský poriadok je zverejnený pre žiakov, zamestnancov a zákonných zástupcov vo vestibule školy a v elektronickej forme na webovej adrese školy www.fackov.edupage.org
Vo Fačkove dňa 27. 8. 2024
Dodatok č. 1
k školskému poriadku Základnej školy Fačkov v školskom roku 2024/2025
ŠTANDARDY DODRŽIAVANIA ZÁKAZU SEGREGÁCIE VO VÝCHOVE A VZDELÁVANÍ
Článok 1
Všeobecná časť
Pri dodržiavaní zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní škola a školské zariadenie postupuje podľa Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní (ďalej len „Štandardy“), ktoré vydáva MŠVVaM SR a ich znenie je súčasťou dodatku školského poriadku. Štandardy sú základné pravidlá, princípy a postupy predchádzania a eliminácie segregácie vo výchove a vzdelávaní. Ich uplatňovanie prispieva k dodržiavaniu princípov výchovy a vzdelávania podľa školského zákona v školách a školských zariadeniach. Vychádzajú z ustanovení Dohovoru o právach dieťaťa:
Článok 2 ods. 1: Zabezpečiť práva ustanovené týmto Dohovorom každému dieťaťu nachádzajúcemu sa pod ich jurisdikciou bez akejkoľvek diskriminácie podľa rasy, farby pleti, pohlavia, jazyka, náboženstva, politického alebo iného zmýšľania, národnostného, etnického alebo sociálneho pôvodu, majetku, telesnej alebo duševnej nespôsobilosti, rodu a iného postavenia dieťaťa alebo jeho rodičov alebo zákonných zástupcov.
Článok 2 ods. 2: Urobiť potrebné opatrenia na to, aby bolo dieťa chránené pred všetkými formami diskriminácie alebo trestania, ktoré vyplývajú z postavenia, činnosti, vyjadrených názorov alebo presvedčenia jeho rodičov, zákonných zástupcov alebo členov rodiny.
Článok 3 ods. 1: Záujem dieťaťa musí byť prvoradým hľadiskom pri akejkoľvek činnosti týkajúcej sa detí, nech už uskutočňovanej verejnými alebo súkromnými zariadeniami sociálnej starostlivosti, súdmi, správnymi alebo zákonodarnými orgánmi.
Článok 29 ods. 1: Výchova a vzdelávanie dieťaťa má smerovať k:
a) rozvoju osobnosti dieťaťa, jeho jedinečných daností a duševných a fyzických schopností v ich najvyššej možnej miere;
b) rozvíjaniu úcty k ľudským právam a základným slobodám a k zásadám zakotveným v Charte Organizácie Spojených národov;
c) rozvíjaniu úcty k rodičom, k vlastnej kultúre, jazykovej a hodnotovej identite a k hodnotám krajiny, v ktorej dieťa žije i k hodnotám krajiny svojho pôvodu a i iným kultúram;
d) príprave dieťaťa na zodpovedný život v slobodnej spoločnosti v duchu porozumenie, mieru, znášanlivosti, rovnosti pohlaví a priateľstva medzi všetkými národmi, etnickými, národnostnými a náboženskými skupinami a osobami domorodého pôvodu;
e) rozvíjaniu úcty k prírodnému prostrediu.
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie sú rozpracovaním a realizáciou praktickej časti Metodickej príručky desegregácie vo výchove a vzdelávaní. Štandardy v prepojení na metodickú príručku napomáhajú naplneniu princípu „zákazu všetkých foriem diskriminácie a obzvlášť segregácie". Segregáciu vo výchove a vzdelávaní definuje školský zákon nasledovne: „konanie alebo opomenutie konania, ktoré je v rozpore so zásadou rovnakého zaobchádzania podľa osobitného predpisu
2a) a v dôsledku ktorého dochádza alebo by mohlo dôjsť k priestorovému, organizačnému alebo sociálnemu vylúčeniu skupiny detí a žiakov alebo účastníkov výchovy a vzdelávania alebo k ich oddelenému vzdelávaniu okrem vzdelávania poskytovaného v súlade s medzinárodnou zmluvou, ktorou je Slovenská republika viazaná
2b) pri uplatňovaní práv národnostných menšín na výchovu a vzdelanie v jazyku príslušnej národnostnej menšiny a pri vytváraní podmienok na vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením alebo nadaním a žiakov so zdravotným znevýhodnením alebo s nadaním so zohľadnením ich vôle a záujmov a vôle a záujmov ich zákonných ak je účasť na takom vzdelávaní voliteľná a zodpovedá úprave podmienok výchovy a vzdelávania podľa tohto zákona, osobitne pre výchovu a vzdelávanie na rovnakom stupni vzdelania.“
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní sa týkajú všetkých oblastí, ktoré upravuje školský poriadok podľa školského zákona (Zákon č.245/2008 Z.z., §153 ods. 1):
▪ výkon práv a povinností žiakov a ich zákonných zástupcov v škole, pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami školy,
▪ prevádzka a vnútorný režim školy,
▪ podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a žiakov a ich ochrany pred sociálnopatologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím,
▪ podmienky nakladania s majetkom, ktorý škola alebo školské zariadenie spravuje, ak tak rozhodne zriaďovateľ.
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní definujeme ako Štandardy postojov a hodnôt a Štandardy vyplývajúce z definície segregácie vo výchove a vzdelávaní.
Článok 2
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní Štandardy postojov a hodnôt
Základným predpokladom pre úspešné zavedenie štandardov, ktoré zabezpečia proces prevencie, či odstraňovania segregácie vo výchove a vzdelávaní je zásadný posun v oblasti postojového a hodnotového nastavenia, kultivácie verejného diskurzu a medziľudských vzťahov všetkých aktérov vzdelávania, ktorí prichádzajú na pôde škôl do kontaktu so žiakmi a poslucháčmi. Spoločnosť 21. storočia potrebuje občanov, ktorí majú také hodnoty, postoje, schopnosti, poznanie a kritické myslenie, aby mohli fungovať ako demokratickí a interkultúrne kompetentní občania. Postojové a hodnotové štandardy sú definované na základe kľúčových ukazovateľov (deskriptorov), ktoré boli vytvorené Radou Európy v dokumente Referenčný rámec kompetencií pre demokratickú kultúru.
Deskriptory sú popisy a vysvetlenia týkajúce sa konkrétneho žiadúceho správania všetkých aktérov vo vzdelávaní: ▪ Zaobchádzať so všetkými ľuďmi bez rozdielu s rešpektom.
▪ Vyjadrovať úctu všetkým bez rozdielu a vnímať rozmanitosť ako príležitosť a prínos pre školu pri príprave a realizovaní aktivít výchovno-vzdelávacieho procesu.
▪ Vyjadrovať druhým ľuďom uznanie ako rovnocenným ľudským bytostiam.
▪ Rešpektovať ľudí rôzneho vierovyznania.
▪ Rešpektovať ľudí, ktorí majú odlišné politické názory.
▪ Prejavovať záujem spoznať presvedčenia, hodnoty, tradície a pohľady druhých ľudí na svet.
▪ Dávať priestor druhým ľuďom na vyjadrenie sa.
▪ Preukázať prebratie zodpovednosti za svoje skutky.
▪ Ospravedlniť sa, pokiaľ niekomu ublížim.
▪ Vyjadrovať vôľu a záujem spolupracovať a pracovať s druhými ľuďmi na presadzovaní spoločných záujmov.
Štandardy vyplývajúce z definície segregácie vo výchove a vzdelávaní:
▪ Škola a školské zariadenie pri uplatňovaní Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vypracuje Plán uplatňovania Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní a využíva Metodickú príručku desegregácie vo výchove a vzdelávaní vydanú Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR6.
a) Štandardy priestorovej desegregácie:
▪ Do všetkých priestorov školy alebo školského zariadenia, určených pre žiakov alebo poslucháčov, je umožnený rovný (nediskriminačný) prístup všetkým žiakom a poslucháčom. Škola alebo školské zariadenie nemá priestory a budovy vyhradené pre jednotlivé skupiny žiakov vytvorené za účelom ich vylučovania alebo neprípustného oddeľovania na základe ktoréhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone.
▪ Škola alebo školské zariadenie v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu využíva priestory, ktoré spĺňajú normy stanovené regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva, pričom výchovnovzdelávací proces žiadnej zo skupín neprebieha v priestoroch, ktorých kvalita je výrazne rozdielna oproti iným priestorom.
▪ Ak má škola alebo školské zariadenie v jednotlivých vekových kohortách zastúpenie žiakov rôzneho etnického, národného alebo sociálneho pôvodu, farby pleti alebo iného chráneného dôvodu podľa antidiskriminačného zákona, má vytvorené triedy, v ktorých je vyvážené zastúpenie žiakov alebo poslucháčov týchto skupín.
b) Štandardy organizačnej desegregácie:
▪ Škola alebo školské zariadenie má nastavenú organizáciu školského vyučovania a denný program tak, aby nedochádzalo k vylučovaniu a neprípustnému oddeľovaniu niektorej skupiny žiakov a poslucháčov.
▪ Všetky skupiny žiakov školy a školského zariadenia majú stanovené rovnaké vzdelávacie štandardy, na základe ktorých pedagogickí zamestnanci, odborní zamestnanci a ďalší zamestnanci vytvárajú učebné osnovy školského vzdelávacieho programu. Úpravy je možné realizovať len u žiakov, ktorým to určuje individuálny vzdelávací program, individuálny učebný plán alebo poskytnuté podporné opatrenia.
▪ Všetky skupiny žiakov a poslucháčov majú umožnený rovný prístup k materiálnotechnickému vybaveniu, učebným materiálom a iným vzdelávacím pomôckam výchovnovzdelávacieho procesu prislúchajúcemu danému ročníku alebo stupňu vzdelávania.
▪ Škola alebo školské zariadenie je povinné využiť všetky dostupné prostriedky, nástroje a metódy, aby umožnila prístup ku vzdelávaniu v maximálnej miere všetkým skupinám žiakov aj v prípade krízových udalostí v škole. Po ukončení krízovej udalosti je škola povinná realizovať príslušné podporné opatrenia na kompenzáciu prípadných výpadkov vo výchove a vzdelávaní, ktoré nemohli byť v maximálnej miere riešené počas krízovej situácie.
c) Štandardy sociálnej desegregácie
▪ Škola alebo školské zariadenie využíva potrebné a dostupné inkluzívne podporné opatrenia na podporu sociálneho začlenenia žiakov a poslucháčov a vytváranie pozitívnej podporujúcej sociálnej klímy v škole a školskom zariadení, ktorá prispieva k destigmatizácii a odstraňovaniu stereotypov a predsudkov.
▪ Škola alebo školské zariadenie organizuje a podporuje programy neformálneho vzdelávania a mimoškolské aktivity smerujúce k vytvoreniu priaznivej sociálnej klímy a interkultúrneho porozumenia v rámci školy alebo školského zariadenia, medzi žiakmi ako aj rodičmi.
▪ Škola alebo školské zariadenie prijíma, vzdeláva a vychováva všetky skupiny žiakov a poslucháčov podľa platných právnych predpisov bez vylučovania a neprípustného oddeľovania na základe akéhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone.
▪ V škole alebo školskom zariadení neexistujú procesy, postupy a usporiadania (ani na úrovni tried), ktoré vylučujú alebo neprípustne oddeľujú skupiny žiakov alebo poslucháčov na základe akéhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone.
▪ Škola alebo školské zariadenie umožňuje všetkým skupinám žiakov a poslucháčov, aby sa pre napĺňanie a rozvoj svojho potenciálu zapájali do aktivít a súťaží, ktoré sama organizuje, alebo sú škole a školskému zariadeniu sprostredkované, a aktívne ich k tomu motivuje a podporuje.
▪ Škola alebo školské zariadenie pri hodnotení žiakov alebo poslucháčov nekoná diskriminačne len na základe ich príslušnosti k niektorej sociálnej alebo etnickej skupine alebo iného chráneného dôvodu podľa antidiskriminačného zákona.
Článok 3
Záverečné ustanovenie
1. Tento dodatok je platný v plnom rozsahu od 1. marca 2025.
Vypracovala: Mgr. Zuzana Rizmanová, riaditeľka ZŠ Fačkov podľa Manuálu na uplatňovanie štandardov dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní z roku 2025 vypracovanom MŠVVaM SR.
Schválila: Mgr. Zuzana Rizmanová, riaditeľka ZŠ
Prerokované v pedagogickej rade dňa: 25.2.2025
Prerokované s Radou školy pri ZŠ Fačkov dňa: 28.2.2025