• Projekt: Enviroškoly – pomáhame chrániť prírodu

      • http://www.enviroskoly.eu/

        V rámci tohto projektu budú realizované spoločné aktivity žiakov ZŠ Pozlovice a ZŠ Fačkov. Tieto aktivity majú smerovať k zvýšeniu pozitívneho povedomia o prírode a krajine. Preto aj v rámci aktivít bude možné poukazovať na prírodnú diverzitu a rôznorodosť predovšetkým rastlín a živočíchov. Účastníci aktivít tak získajú nové poznatky nielen zo svojho okolia, ale aj z okolia cezhraničnej krajiny. Realizátormi projektu sú základné školy, avšak žiadateľom za slovenskú stranu je Obec Fačkov, za českú stranu je to Základná škola Pozlovice, ako hlavný cezhraničný partner.

        Jednotlivé aktivity projektu:

        1. Nepoznané bohatstvo – v rámci tejto aktivity sa usporiada spoločné stretnutie vo Fačkove. Aktivita bude zameraná na poznanie základných rastlín a živočíchov, ktoré tu žijú. Zmyslom aktivity je, aby deti poznali svoje okolie a tak k nemu mali aj určitý vzťah.
        2. Poznávajme chránené rastliny  – táto aktivita nadväzuje na prvú aktivitu a jej zmyslom je prehĺbiť poznatky získané v predchádzajúcej aktivite s dôrazom na regionálnu flóru. Aktivita bude prebiehať tak, že sa účastníci najskôr hravou formou v škole oboznámia s miestnymi chránenými rastlinami a následne pôjdu v skupinkách do prírody a ich úlohou bude plniť rôzne zadania s environmentálnou tematikou. Táto aktivita sa uskutoční samostatne vo Fačkove aj v Pozloviciach.
        3. Medvede a ich svet – oblasť okolo obce Fačkov je charakteristická tým, že sa v jej lesoch pomerne hojne vyskytujú medvede. Tieto zvieratá často pre ľudí predstavujú nebezpečenstvo, ale postoj k nim podlieha aj mnohým mýtom a nepravdám. Zmyslom aktivity je predstaviť žiakom život týchto zaujímavých zvierat.
        4. Príroda pod mikroskopom -  aktivita bude zameraná na environmentálnu výchovu s dôrazom na poznávanie prírody cez optiku mikroskopu. To znamená, že sa vyberú vhodné látky a rastliny, ktoré budú deti pozorovať pod mikroskopom. Takýmto spôsobom by sa mali deti zoznámiť s prírodou aj z pohľadu, ktorý im bol doteraz neznámy.

        Súčasťou projektu je aj vytvorenie spoločnej internetové aplikácie, kde sa vytvorí internetová stránka o rastlinách a zvieratách partnerských regiónov. Táto stránka bude špecifická a jedinečná tým, že značnú časť obsahovej náplne (kresby, fotografie a popisy) vytvoria deti základných škôl. Na stránke budú zobrazené rastliny a živočíchy, ktoré je potrebné chrániť a to aj s popisom toho, ako je treba ich chrániť alebo akému správaniu by sa mali návštevníci prírody vyhýbať.

        Projekt výrazne prispieva ku zlepšeniu životných podmienok v pohraničí a to pozitívnymi zásahmi prostredníctvom environmentálnej osvety, čo má vplyv na zamedzenie znehodnocovaniu prírody v podmienkach partnerských regiónov.