Vlastiveda
O predmete
Predmet vlastiveda skúma reálny svet, v ktorom sa žiak bezprostredne pohybuje. Venuje sa poznávaniu svojej vlasti, svojho kraja, vlastnej obce a bezprostredného okolia. Cieľom predmetu je, aby sa žiaci naučili spôsobom, ktorý je primeraný veku, spoznávať Slovensko, jeho históriu, kultúru, spôsob života ľudí, súčasnosť. Čas a priestor sú chápané ako základné kategórie spoločenského života, ktorými si ľudia môžu odovzdávať informácie. Je v nich sprostredkovaný aj rozdielny život ľudí v jednotlivých kultúrach. Súčasťou vlastivedy je spoznávanie minulosti, vzácnych predmetov, ktoré vypovedajú o živote našich predkov, ale aj významných osobností. Hlavnou úlohou predmetu je naučiť žiakov vnímať, spoznávať a vytvoriť si kladný vzťah ku krajine, v ktorej žijú.
Vlastiveda má aj činnostné zameranie. Pilier tvoria významné udalostí v histórii Slovákov v istom časovom slede. Žiaci sa oboznamujú s najvýznamnejšími a najatraktívnejšími časťami regiónov.
Vyučovanie je zamerané na zážitkové objavovanie, na spoznávanie a sledovanie najbližšieho okolia i celého Slovenska. Je postavené na pozorovacích aktivitách, ktorých cieľom je riešenie čiastkových problémov, pričom východiskom k stanovovaniu vyučovacích problémov sú aktuálne detské vedomosti, ich minulá skúsenosť a úroveň ich kognitívnych schopností.
Ciele učebného predmetu
Cieľom predmetu je motivovať žiakov k objavovaniu prírody a ľudských výtvorov v blízkom, ale i vzdialenom okolí, spoznávať sociokultúrny priestor života dieťaťa a genézu tohto priestoru.
Výučba vlastivedy v 4. ročníku základnej školy je zameraná na zážitkové poznávanie oblastí Slovenska. Pre žiakov je pri tom dôležité orientovať sa na mape, vedieť čítať mapu s porozumením a rozprávať o obrázkoch, fotografiách, porovnávať jednotlivé oblasti s krajom, v ktorom žiak žije. Hlavným cieľom je motivovať žiakov k učeniu sa, získavaniu zaujímavých informácií, ich triedeniu a využívaniu v kontextových situáciách. Rozvíjať schopnosť objavovať a snahu vysvetľovať, všímať si priestor, v ktorom žijeme a jeho premeny, prejavovať záujem o spôsob života ľudí v blízkom okolí (v triede, škole, obci) a vedieť spolupracovať. Akceptovať ľudí, ktorí prišli na Slovensko z iných štátov a naučiť sa ich tolerovať.
Súhrn cieľov:
· poznať priestor, v ktorom žiak žije,
· orientovať sa v priestore a čase,
· orientovať sa v mape, narábať s veku primeranými historickými prameňmi,
· rozvíjať si vzťah ku krajine a spoločnosti prostredníctvom príbehov, rozprávok,
· rozvíjať schopnosť využívať poznatky a zistenia zo svojich skúseností, pozorovaní, objavovaní,
· vnímať vzťah prírody a človeka, vzájomné ovplyvňovanie sa,
· využívať zdroje informácií na opisovanie charakteristík prostredia, ich porovnávanie,
· vnímať ľudí aj z iných kultúrnych oblastí.
Kompetencie
Prostredníctvom učenia sa a činnosti si žiaci rozvíjajú jednotlivé druhy funkčnej gramotnosti a komunikatívne kompetencie tým, že majú možnosť slovne alebo písomne prezentovať svoje skúsenosti z navštívenej oblasti na Slovensku alebo interpretovať prečítanú alebo vypočutú povesť, pieseň, báseň viažucu sa k regiónu alebo k vlasti.
Vlastivedné učivo o Slovensku rozvíja aj čitateľskú gramotnosť. Žiaci majú možnosť interpretovať umelecké texty z literatúry alebo odborné texty, prostredníctvom opisu obrázkov, diagramov, kresieb a pod.
Ďalšou dôležitou kompetenciou je rozvíjanie kultúrnej kompetencie, pretože spoznávanie vlasti sa rozvíja nielen priamym pozorovaním alebo získavaním informácií z textu, ale aj využitím ľudovej slovesnosti výtvarného, hudobného, dramatického, alebo filmového umenia.
Vzťah k prírode a k ľuďom rozvíja základy personálnej a interpersonálnej kompetencie, podporuje motiváciu a rôzne stratégie „učiť sa“, hľadá možnosti k samostatnému, sebavedomému vystupovaniu a konaniu, k efektívnej komunikácii, schopnosti objavovať a poznávať všetko, čo ho zaujíma, k čomu má pozitívny vzťah. Schopnosť pracovať samostatne i tímovo.